شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 08:42 منتشر شده در مورخ: 1400/01/17 شناسه خبر: 1721826
عضو کمیسیون کشاورزی در گفت‌وگو با دانا؛

رئیس‌جمهور تمایلی به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم ندارند/ قیمت خرید تضمینی در سال جدید

رئیس‌جمهور تمایلی به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم ندارند/ قیمت خرید تضمینی در سال جدید
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: پیگیری‌های کمیسیون کشاورزی از شورای اقتصاد، نشان داده آقای رئیس جمهور با توجه به نرخ ۴ هزار تومان اعلام شده، تمایلی به تغییر قیمت خرید دولت از کشاورزان، ندارند و بر این رویه اصرار دارند

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا نظری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در مورد روند قیمت گذاری خرید تضمینی گندم در سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: مجلس وظیفه خود را در آذر ماه ۱۳۹۹ انجام داده و در راستای قانون مراحل اجرایی در زمینه قیمت گذاری خرید تظمینی گندم را آغاز نموده و شورای اقتصاد که مسئول قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی است را موظف کرده با ترکیب اعضاء ۱۰ نفره پیش‌بینی شده در این مصوبه، تشکیل جلسه داده و تا قبل از زمان برداشت محصول در سال ۱۴۰۰ تصمیم گیری نمایند.

آقای رئیس جمهور، تمایلی به تغییر قیمت خرید تضمینی گندم ندارند

وی در ادامه گفت: پیگیری‌های کمیسیون کشاورزی از شورای اقتصاد، نشان داده آقای رئیس جمهور با توجه به نرخ ۴ هزار تومان اعلام شده، تمایلی به تغییر قیمت خرید دولت از کشاورزان، ندارند و بر این رویه اصرار دارند، در حالی که این خلاف مصوبه مجلس بوده و در دستوالعمل اجرایی آن به صراحت اشاره شده که این روند قیمت گذاری مشمول سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ نیز می‌باشد. لذا کوتاهی دولت باعث به تاخیر افتادن این رویه گردیده و مجلس پیگیر هرچه سریعتر به نتیجه رسیدن این مصوبه است.

نرخی که دولت برای خرید تضمینی گندم ارائه نموده وجاهت قانونی ندارد

این نماینده مجلس گفت: با توجه به این تاخیر و با در نظر گرفتن اینکه در آستانه برداشت گندم در بعضی از استان‌های کشور هستیم، زمان زیادی برای به نتیجه رساندن این تصمیم نداریم و با استناد به مصوبه مجلس نرخی که دولت برای خرید تضمینی گندم ارائه نموده وجاهت قانونی ندارد.

وی افزود: دیروز هم در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با طرح مجدد این موضوع بنا شد با توجه به اینکه دو نفر از اعضاء کمیسیون به عنوان عضو ناظر در قیمت گذاری هستند، پیگیری های لازم از سوی رئیس کمیسیون صورت گرفته تا هر چه زودتر این مصوبه اجرایی گردد.

این نماینده مجلس ادامه داد: سازکار پیشبینی شده بر این منوال است که افراد تعریف شده از جمله دو نماینده از سوی کشاورزان تولید کننده گندم با معرفی بنیاد گندم کاران کشور و نماینده وزارت جهاد کشاورزی و رئیس نظام صنفی کشاورزی این محصول و رئیس نظام مهندسی کشاورزی و رئیس اتحادیه تعاونی های کشاورزی گندم کار بر اساس آیتم‌های مشخص شده به برآورد هزینه‌ها پرداخته و قیمت تمام شده این محصول را محاصبه و تحلیل کرده و نظر خود را اعلام کنند.

برآوردها اولیه و نظر اعضاء رقمی بین ۵ هزار تومان تا ۵هزار و ۵۰۰ تومان است

نظری گفت: تا جایی که بنده اطلاع دارم برآوردها اولیه و نظر اعضاء رقمی بین ۵ هزار تومان تا ۵هزار و ۵۰۰ تومان را برای خرید تضمینی گندم را نشان می‌دهد که باید مورد تایید قرار گرفته و نهایی شده و برای خرید تضمینی ابلاغ گردد.

وی در زمینه واردات گندم گفت: با وجود اینکه کشاورزان ما توان تولید بیش از مصرف داخلی را دارند اما هر سال کشور ما مقدار کمی واردات گندم را دارد و در صورت ساماندهی خرید تضمینی و اطمینان حاصل کردن کشاورزان از فروش محصول، قطعا نیاز کشور تامیین خواهد شد ولی در وضعیت کنونی به واسطه پایین بودن قیمت خرید تضمینی خطر زیان کشاورزان و خرید این محصول توسط سوداگران و قاچاق گندم  و یا استفاده از این محصول به واسطه تفاوت قیمت نسبت به جو و ذرت، برای خوراک دام، کشور را تهدید می‌کند.

انتهای پیام/امیر طاهری

https://ns.dana.ir/1721826
ارسال نظر
نظرات