شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 04:34 منتشر شده در مورخ: 1400/02/21 شناسه خبر: 1732831
یک رسانه‌ آمریکایی مدعی شد

زمین گیر شدن «جنگنده‌های اف-16» عراق با خروج خدمه لاکهید مارتین

زمین گیر شدن «جنگنده‌های اف-16» عراق با خروج خدمه لاکهید مارتین
یک رسانه‌ آمریکایی از زمین گیر شدن ناوگان جت‌های اف-16 نیروی هوایی عراق به دلیل خروج خدمه آمریکا از پایگاه‌های این کشور از بیم حملات راکتی خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ شرکت آمریکایی «لاکهید مارتین» دوشنبه اعلام کرد که به دلایل امنیتی خدمه آمریکایی نگهداری از جنگنده‌های «اف-۱۶» عراق را از این کشور خارج ساخته و این موجب زمین‌گیر شدن این جنگنده‌ها شده است.

 

به نوشته روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» خروج این شرکت آمریکایی از پایگاه هوایی «البلد» در ۴۰ مایلی شمال بغداد، دلایل امنیتی دارد و انتظار می‌رود تصمیم لاکهید مارتین چند فروند جنگنده اف-۱۶ ناوگان هوایی عراق را که هنوز عملیاتی هستند، زمین گیر کند. «جوزف لامارکا جونیور» از مسئولان لاکهید مارتین گفت: «با هماهنگی با دولت ایالات متحده و با توجه به اولویت اصلی ما که ایمنی کارکنان است، لاکهید مارتین در حال جابجایی تیم اف-۱۶ مستقر در عراق است.»

این مقام شرکت لاکهید مارتین  از بیان اینکه چه تعداد خدمه از عراق خارج می‌شوند، امتناع ورزید.

به نوشته این روزنامه،  در حالیکه وزارت دفاع عراق در این باره توضیحی نداد، اما یک مقام امنیتی عراق گفت که لاکهید مارتین ۷۰ کارمند در پایگاه البلد داشته و  ۵۰ نفر به ایالات متحده منتقل و ۲۰ نفر نیز به اربیل در منطقه خود مختار کردستان عراق منتقل می‌شوند. یک مقام  دیگر ارشد عراقی نیز که مایل به افشای هویتش نبود، تایید کرد که لاکهید مارتین تیم خود را به دلیل حملات مکرر موشکی به پایگاه البد خارج ساخته و تلاش برای ترغیب شرکت به ماندن این افراد به شکست انجامید.

 

این مقام عراقی گفت: «از آنها خواستیم تا تصمیم را به تاخیر بیندازند اما آنها گفتند که برای دو یا سه ماه اینجا را ترک خواهند کرد .»

وی گفت: «متاسفانه این مسئله بر عملکرد جنگنده‌های اف-16 تأثیر خواهد گذاشت.»

در پی خروج نیروهای ایالات متحده از عراق جنگنده‌های اف-۱۶ در سال ۲۰۱۱ خریداری شدند. در آن زمان معامله چند میلیارد دلاری به عنوان آغاز دوره جدیدی از همکاری های امنیتی ایالات متحده و عراق و خودکفایی امنیتی عراق اعلام شد.

لاکهید مارتین سال گذشته پس از افزایش تنش با ایران در پی حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در بغداد که منجر به کشته شدن سردار سرلشکر «قاسم سلیمانی» و یک مقام ارشد امنیتی عراق در فرودگاه بین المللی بغداد شد، به طور موقت نیروهای خود را از البلد خارج ساخت.

نخست وزیر عراق، در مصاحبه‌ای که روز شنبه با چند شبکه تلویزیونی عراقی انجام داد گفت که عراق در تلاش است شرکت‌های باقیمانده آمریکایی را متقاعد کند که کارکنان آنها  ایمن هستند. وی تایید کرد که برنامه نگهدازی اف-۱۶ مشکل ساز شده است. نخست وزیر عراق گفت: «کمبود متخصص برای نگهداری هواپیماها یکی از مشکلات است.برخی از این شرکت‌ها به دلیل حملات موشکی به پایگاه هوایی البلد از عراق خارج شدند.»

عراق سال گذشته بیشتر هواپیماهای اف-۱۶ خود را به دلیل تعمیر و نگهداری ضعیف زمین گیر کرد  که علت آن عقب نشینی خدمه لاکهید مارتین از ارائه خدمات بود.تحقیقات انجام شده نشان داد که به دلیل مشکلات نگهداری، خلبانان عراقی قادر به ثبت کافی ساعت پرواز نیستند.

این گزارش همچنین از فساد گسترده در پایگاه‌های تحت کنترل عراق، از جمله قاچاق سوخت جت و ساخت قطعات غیر استاندارد در تعمیرات هواپیماهای اف-۱۶ حکایت دارد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

 

https://ns.dana.ir/1732831
ارسال نظر
نظرات